Conferinţa Naţională a Asociaţiilor de Proprietari - București

Marti, Octombrie 1, 2019 10:03

Vineri, 11 octombrie, ora 09.00, la București, hotel Ibis Nord, sala Enescu (Calea Grivitei nr.143, sector 1, Bucuresti, in proximitatea Garii de Nord), Liga Națională a Asociațiilor de Proprietari Habitat, organizeaza Conferința Națională a Asociațiilor de Proprietari.
Dezbaterile vor viza

  • Legea nr. 196/2018 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari şi administrarea condominiilor – un an de aplicare, probleme, solutii, propuneri de modificare
  • Locuirea în România – trecut, prezent si perspective / Dreptul la o locuinţă decentă / locuire decentă accesibilă ca preţ - drept fundamental al fiecărui cetăţean ce ar trebui să se regăsească în Constituție
  • Eficienta energetica – prioritate nationala pentru reducerea saraciei energetice - interventii ale reprezentantilor  ANRE
  • Programele nationale in domeniul locuintelor (reabilitare termica, consolidare, strategii) - interventii ale reprezentantilor MDRAPFE, BPIE.

Pentru informatii suplimentare:

  • Daniela Florina Huțan – Director – mobil 0716.949.000, 0743.627.705, fax 021.341.30.62, email dana.hutan@habitaturban.ro;
  • Adresa corespondenta: liga asociatiilor de proprietari habitat, OP 49, CP 21 Sector 2 Bucuresti

Va dorim succes in activitatea pe care o desfasurati, va multumim pentru colaborare si sprijin si va asiguram de intreaga noastra consideratie.

Mihai Mereuta

Presedinte

LIGA ASOCIAŢIILOR DE PROPRIETARI
HABITAT

ASOCIAŢIA ROMÂNĂ PENTRU LOCUINŢE
CASA PLUS


AGENDA
Vineri, 11 octombrie, București, hotel Ibis Nord, sala Enescu

08:30
09:00

Primirea si înregistrarea participantilor

09:00
09:10

Cuvânt introductiv, prezentarea invitaţilor, lansarea Conferintei - Mihai Mereuta – Presedinte Liga Asociatiilor de Proprietari Habitat

09:10  11:10

Prezentari reprezentanti ai autoritatilor

  • Locuirea în România –. Dreptul la o locuinţă decentă / locuire decentă accesibilă ca preţ - drept fundamental al fiecărui cetăţean ce ar trebui să se regăsească în Constituție - Mihai Mereuta –Liga Habitat / Asociatia Casa Plus – 5 min
  • Programele in domeniul locuintelor (reabilitare termica, consolidare, strategii) – Serban Danciu -  Reprezentant BPIE – 10 min
  • Programele nationale in domeniul locuintelor (reabilitare termica, consolidare, strategii) - interventii ale reprezentantilor MDRAP – 10 min
  • Asigurarea locuintelor – PAID Romania – 10 min.
  • 1 an de aplicare a Legii 196 / 2018 / prezentari conexe
    • Serviciile Comunitare de Utilități Publice - Punct de vedere – reprezentant ANRSC - 10 min.
    • Alimentare cu apă și canalizare – reprezentant ARA - 10 min
    • Colectarea Separata a Deseurilor / Economia Circulara
  • Propuneri de modificare si completare a- Legii nr. 196/2018 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari şi administrarea condominiilor
    • Silvia Monica Dinica – Senator - 10 min
    • Matei Dobrovie – Deputat - 10 min
    • Radu Corneliu Dumitrescu – Liga Habitat / Asociatia Casa Plus – 10 min
    • Mariana Venera Popescu – Deputat - 10 min
    • Reprezentant MDRAP – 10 min
  • Eficienta energetica – prioritate nationala pentru reducerea saraciei energetice - reprezentant  ANRE - 10 min

11.10  11.30

Scurte prezentari parteneri (5 minute/vorbitor)-

  • ISTA ROMANIA - Contorizare
  • SMART ECO PLUS - ELSACO – Contorizare
  • CSALB - Soluționarea alternativa a litigiilor/disputelor din domeniul serviciilor financiare – bănci, instituții financiare non-bancare – în afara cadrului instanțelor de judecată

11:30 13:00 

Interventii ale membrilor si reprezentantilor asociatiilor de proprietari (5 minute/vorbitor)-

  1. ARAD – DORINA LUPSE
  2. BACAU – VASILE MAXIM
  3. BOTOSANI – PETRICA BUTNARU
  4. BRAILA – STOIAN RADUCAN
  5. BRASOV – VASILE EMIL MARTIN
  6. BUZAU – CONSTANTIN IONESCU
  7. CAMPULULUNG MUSCEL – ION CICULESCU
  8. CLUJ NAPOCA – SORIN MUNTEAN
  9. CONSTANTA – VASILE HARSESCU
  10. CRAIOVA – PREDA ILIE
  11. GALATI – ROMAN PRICOP
  12. IASI – DUMITRU BUCUR
  13. LUGOJ - LAZAR VASILE
  14. NEGRESTI OAS – SATU MARE – SORIN HAIDUC 
  15. OLTENITA – DAN LUCRETIU IONESCU
  16. ORADEA – DAN CRETU
  17. PLOIESTI – VIOREL OLTEANU
  18. RAMNICU VALCEA - ANDREI MOSMONEA
  19. SFANTU GHEORGHE – STOIAN RADUCAN
  20. SLOBOZIA – SMARANDA ARMASU
  21. TIMISOARA – PETRU OLARIU
  22. TARGU MURES – DUMITRU RUS
  23. TURNU MAGURELE – EUGEN MOCANU
  24. BUCURESTI
Citiri : 42 |